האם קיימת הקפדה על מידע רפואי ומדעי אמין ברשתות החברתיות ?

thTDLQ4TDL

תיקשורת המדע-כוח הרשת-עצות וטיפים לההתנהלות בקבוצות ופורומים רפואיים ומדעיים.

בסוף אפריל 2015 הועלתה בקבוצת "טכנולוגיות רפואיות ומדעיות" בפייסבוק כתבה מאתר ״new-techonline" על חברה ישראלית עם נציגויות בעולם, שעוסקת ברובוטיקה רפואית – ניתוחי עמוד שדרה ומוח בעזרת רובוטים, במקסימום איכות ודיוק ובמינימום פולשנות לגוף.

האתר שבו הכתבה נכתבה, קיים שנים רבות ועוסק: בתעופה, ביטחון, חלל, וטכנולוגיה, וגם מארגן כנסים מיקצועיים. לאתר יש קוראים קבועים שלהערכתי מתייחסים ברצינות למרבית כתבותיו ובודאי לכתבה המפרגנת הזו, על ההצלחה הטכנולוגית רפואית של הרובוט ולדברי המנכ"ל שמוביל את החברה קדימה וברמה בין לאומית, בנחישות ובצניעות משנת 2003 .

אבל! אבקש לציין בפניכם ולהתריע , שבשנים האחרונות ברשתות החברתיות ובפורומים רפואיים, אנשים משתפים לינקים של כתבות בתחומי "בריאות ומחקרים מדעיים" מאתרים ידועים וגדולים מבלי לבדוק היטב את הנכתב. ולעיתים הכותרת מפחידה או מטעה וכשנכנסים לקרוא(כי הכותרת משכה את עיננו ) מתברר שהכותרת הייתה מוגזמת בלשון המעטה.-אני מניח שהתופעה הזו קיימת עקב ריבוי האתרים והתחרות בינהם על רייטינג. אבל !-כיוון שהנטייה האנושית היא לזכור בעיקר את הכותרת, ומדובר בתחומי רפואה ומדע שיש להם השפעה ישירה על בריאותנו. מן הראוי שתופעת אי דיוקים בכתבות בריאות תועלה על סדר היום התיקשורתי ותופסק לאלתר! התופעה הזו עלולה לפגוע בבריאות הציבור! בבריאות אלו שמאמינים לכותרת במקום להאמין להנחייה של הרופא שלהם!!

הצעות וטיפים להתנהלות כתיבה וקריאה ברשתות החברתיות ובפורומים

*באם אתם אנשי מקצוע בתחומי רפואה ומדע, אז המידע שאתם כותבים או לינקים שמעלים בפייסבוק הפרטי שלכם ובקבוצות ובפורומים רפואיים- ראוי שיהיה בדוק היטב! מושקע וברמה גבוהה. אם כל אחד מכם יקפיד על בדיקה של הנאמר לפני הכתיבה ולפני פרסום-נוכל לקדם יחד תהליך של הנגשת מדע ורפואה לציבור לצד איכות ודיוק במידע, לטובת כולנו.

*מציע לכולנו לשנן שוב ושוב את ההבדלים בין פסאודו מדע ורפואה למדע ורפואה אמיתיים! כך נוכל לבחון היטב כל מאמר שמופץ ברשת, ולהחליט האם להאמין לו כאורים ותומים או כלל לא לקרוא אותו. – בקרה כזו בעזרת סעיפי הטבלה, מצד הקוראים והכותבים, בעצם תיצור את התהליך הבריא : בקרה והקפדה של הציבור והתקשורת על דיוק מדעי ורפואי ברשת! זה יתרום בראש ובראשונה לבריאות של כולנו.

* רצוי ומומלץ: אלו מכם שכותבים ועונים בפורומים, תציגו את עצמכם ומיקצועכם! וכך לנו הקוראים \ הציבור יהיה קל יותר לבחון, האם להתיחס לתגובה במלוא הרצינות הרפואית ו\או המדעית, להעמיק בדברים ולשנות את גישתנו בהתאם לעצה הרפואית שבכתבה.

*ראוי ורצוי שאנו הציבור נפרגן איש לראהו ולעונים לנו בפורום, ובמיוחד לאלו שיציגו את עצמם והתמחותם הרפואית\מדעית:-לרופאים, לחוקרים, לאחיות, למדענים. כל אדם שמשקיע בכתיבה בפוסט או במאמר, או בתשובה בפורום, תמיד ישמח לקבל "תודה לך" "מעריך את דברייך". אגב, מניסיוני-חלק מהרעיונות שעולים תוך כדי דיון בפורומים (סיעור מוחות\כוורת המוחות)-הם פורצי דרך וחשובים ביותר, ומהם ניתן להגיע לפתרונות ועצות טובות בתחומים רפואיים וטכנולוגיים, שלא חשבנו עליהם, ולהתחיל לממש אותם בפועל.

*באופן כללי מומלץ שתקפידו על פירגון ברשתות החברתיות ובתיקשורת, ובכלל בשיחות היום יומיות בין אדם לחברו ובעבודה. היו מנומסים וקשובים ומכבדים את דעת האחר גם אם לא מסכימים איתה.(כך זה בקנדה, ארה"ב ובאנגליה). ישראל מדינה קטנה מדי בכדי להרשות לעצמה מלחמות אגו וציניות, זה משתק אצל העובד כל רצון טוב ומוטיבצייה ומקדם בינוניות במקום מצויינות. שנוי בהתנהלות ברשת וכבוד הדדי בין אנשים, יכול לקדם בעקיפין, גם השגת תקציבי מחקר ופיתוח למיזם רפואי או טכנולוגי ממשקיעים בארץ או מחו"ל. ויכול גם להחזיר רופאים ומדענים ישראליים שעובדים-בקנדה, ארה"ב ואנגליה, חזרה הביתה לישראל. ואולי גם ולמנוע עזיבה של אחרים.

סיכום:
אפשר רצוי וניתן להביא לשינוי בתרבות השיח במדינת ישראל!-הכל תלוי בנו!-אם אין אנו לנו אז מי לנו? אני מאמין שחשיבה חיובית ופרגון תביא לעשייה חיובית ולהצלחה. זכרו שאין לנו ארץ אחרת, ואם לא נהיה תלוים אחד בשני, אנו עלולים למצוא את עצמנו תלויים אחד ליד השני 🙂

מאת  זיו צח  חוקר טכנולוגיות רפואיות ומדעיות

הכתבה על חברת הרובוטים הישראלית

זיו צח

זיו צח-חוקר וכותב על טכנולוגיות רפואיות ומדעיות. לשעבר מקים ומנהל מחלקת הנדסה רפואית של בית חולים אסותא. פרטים נוספים כאן באתר תחת תפריט "אודות" ותפריט "Ziv Zach" הסבר מאת זיו צח על טכנולוגיות חדישות לשימוש בבית בהופעת טלויזיה בערוץ 2 https://www.youtube.com/watch?v=FtNYoSUkSFg&app=desktop

You may also like...